Ko sem se pred osmimi leti vpisovala na NTF, mi ni bilo lahko najti vseh potrebnih informacij, ki sem jih ob začetku študija potrebovala in ko danes pobrskam po spletu, vidim da se ni veliko spremenilo.
Tečajniki, ki sem jih kasneje pripravljala na sprejemne izpite, so pogosto zastavljali zelo podobna vprašanja, zato sem se svoje izkušnje odločila strniti na enem mestu, da bi s tem pomagam vsem, ki razmišljate o tovrstnem študiju.
Študij modnega oblikovanja izvajajo na NTF -ju (Naravoslovno – tehniška fakulteta) in Na Fakulteti za Dizajn v Ljubljani.
Sama sem zaključila magistrsko stopnjo izobraževanja na Naravoslovno – tehniški fakulteti in pridobila naziv magistrica akademska oblikovalka tekstilij in oblačil.
Pogoj za vpis je uspešno opravljen preizkus likovne nadarjenosti.
Za vse, ki preizkus uspešno opravijo se nato seštejejo točke s preizkusa, kar znaša kar 70%, upošteva pa se tudi uspeh pri maturi (20%) in splošni uspeh v 3. in 4. letniku. (10%)
Sprejemni izpit poteka dva dni in zajema 3. sklope – risanje po živem modelu, naloge iz oblikovanja oblačil in naloge iz oblikovanja tekstilij.
Pri tem se ocenjuje nadarjenost za risanje in oblikovanje, sposobnost ustvarjalnega razmišljanja in reševanja problemov in barvna občutljivost. Naloge so vsako leto malce drugačne, študijsko risanje in slikanje po živem modelu pa je repertoarju čisto vsako leto.
Sprejemni izpit obsega:
Preizkus velja samo za tekoče leto.
Seveda ne pozabi preizkusiti vsega svojega orodja še pred sprejemnim izpitom!
Ne oziraj se k sosedu
Nasvet, ki bi ga dala vsem, ki boste opravljali preizkus likovne nadarjenosti je ta, da se ne primerjajte z nikomer okoli sebe! Pomembno je, da se osredotočate na svoje delo, saj vas lahko primerjanje z drugimi le zavede in na koncu naredite slabši izdelek kot bi ga sicer.
Naj vam povem zanimiv primer iz pred nekaj let – eden izmed dijakov se je odločil, da bo figuro narisal brez stopal, nato pa ga je posnemala skoraj polovica skupine. Najbrž so zato vsi dobili kakšno točko manj.
Glede na to, da se šele vpisujete na fakulteto zagotovo ne morete imeti dovolj izkušenj, da bi z gotovostjo znali presoditi, kaj točno profesorji ocenjujejo, zato kar pogumno – pokaži kaj znaš in ne oziraj se k sosedu!
Več o tem, kako priprave na preizkus likovne nadarjenosti potekajo pri meni, si lahko prebereš tukaj (klik)!